poniedziałek, 15 lipca 2019

Góra Rowokół


Góra Rowokół – wzgórze pochodzenia polodowcowego, mająca 115 m n.p.m., położona jest na wybrzeżu Słomińskim, we wsi Smołdzino, powiat słupski. Powstałym około 15-12 tys. p.n.e w ostatniej fazie zlodowacenia skandynawskiego jako pozostałość moreny czołowej.

Na szczycie wzgórza zarejestrowano bliżej nieokreśloną formę wału lub fosy, które okalały niewielki majdan. Na stoku góry ulokowane jest grodzisko wczesnośredniowieczne datowane na IX–XI wiek. Na szczycie odkryto natomiast odosobniony pochówek dziecka wyposażony między innymi w dwie kłódki oraz z wielkie paleniska ofiarne wraz szczątkami kości zwierzęcych.

Nazwa góry, składająca się z członów "rów" i "okół", pochodzi od istniejącego na jej szczycie grodziska i oznacza miejsce otoczone rowem i wałem.

Na wzgórzu Rowokół znajdują się dwa grodziska. Pierwsze tak zwane wyżynne znajduje się na samym szczycie wzgórza.( typu pierścieniowatego z wypukłym majdanem pochodzące z X- XII wieku) Wały układają się w kształt koła o średnicy 60 metrów. Wysokość wałów sięga 1,5 metra. Wały są przerwane w czterech miejscach.Zachował się jedynie od strony wschodniej, południowo-zachodniej i zachodniej niski wał o stromych zboczach.Brak warstwy kulturowej, która mogłaby świadczyć o długotrwałym zasiedleniu, przy istniejących umocnieniach pozwala przypuszczać, iż istotnie mamy tu do czynienia z obiektem kultowym, gdzie palono ognie. Dodatkowo archeologiczne znaleziska (odkryto olbrzymie palenisko położone w centralnym punkcie majdanu, wraz z ułamkami naczyń i kośćmi zwierząt. W rowach kontrolnych odkryto miejsce paleniska usytuowane wzdłuż umocnień, co pozwala przypuszczać, iż były one usytuowane koliście, w znacznym oddaleniu od głównego ogniska. Drugie grodzisko znajduje się na południowo-wschodnich zboczach Rowokołu i datowane jest na początek X wieku. Rozmiary tego obiektu to 100 metrów na 70 metrów. Wały grodziska sięgają miejscami wysokości 2 -2,5 metra.



















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz