wtorek, 9 maja 2023

Grodzisko Bródno Stare, Warszawa, woj. mazowieckie

Grodzisko Bródno Stare, Warszawa, woj. mazowieckie

Stanowisko archeologiczne Bródno Stare stanowi pozostałości po najstarszych na terenie współczesnej Warszawy grodzie i osady. Ślady osadnictwa związane są z okresem wczesnego średniowiecza, datowane są najpewniej od końca IX do XI wieku.

Pierwotnie gród wzniesiono na wydmie położonej wśród bagien ciągnących się między rzeczkami Skurczą a Zązą. Ze względu na swoje położenie pełnił on funkcję refugialną, tzn. był miejscem schronienia dla ludności pobliskiej osady.

Grodzisko na Bródnie należy to typu grodzisk pierścieniowatych, ma zarys owalny. Jego wymiary to ok. 40 x 47 m. Wysokość wału, który został częściowo zrekonstruowany i zabezpieczony w trakcie tworzenia Warszawskiego Parku Archeologicznego, wynosi ok. 2,5 m od poziomu majdanu, czyli wewnętrznej części grodziska. Współczesne wejście na majdan znajduje się po północno - zachodniej stronie obiektu. Osada to obecnie płaska, lekko zadrzewiona polana zagospodarowana na cele rekreacyjne.

Gród spłonął na początku jedensatego stulecia i nie został już odbudowany. Osada podgrodowa, zlokalizowana na północny - zachód od niego, funkcjonowała do końca XI w.

Źródła:
https://zabytek.pl/pl/obiekty/warszawa-grodzisko

https://targowek.um.warszawa.pl/-/grod-i-osada-podgrodowa-na-brodnie-starym-w-swietle-badan-prowadzonych-w-latach-1949-1966-olga-lipinska-

https://archeologia.com.pl/brodno-stare-co-bylo-przed-warszawa-rekonstrukcja/

Rekonstrukcja Grodziska i osady w 3D
https://youtu.be/CD4gdfnIOW4

Lokalizacja:
https://maps.app.goo.gl/N6iYG5fgwEfxCCka6


























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz